ביטוחים הנדרשים ללוקחים משכנתא – הרשימה המלאהחדשותראשי

כאשר אדם מן השורה לווה סכום כסף גדול לצורך רכישת דירה, עומדות בפניו שלוש אפשרויות מרכזיות של ביטוחים שעליו לרכוש על מנת לבטח מצד אחד את עצמו ואת משפחתו ומצד שני את הגורם שהלווה לו את הכסף הדרוש. בגדול מדובר על ביטוח מבנה שאמור לכסות את הדיירים מפני נזקים אפשריים שעלולים להתרחש בדירה או במבנה בו היא ממוקמת, ביטוח חיים שאמור לבטח מצד אחד את משפחתו של הלווה במקרה של פטירה פתאומית או חוסר יכולת להחזיר את ההלוואה וביטוח משולב שכולל גם את ביטח החיים וגם את ביטוח הנכס. לעתים קרובות הסוגים השונים נכללים תחת הגדרת המטריה: "ביטוח משכנתא".

ביטוח מבנה

מדהים באיזו קלות גם מבנים חדישים ויציבים עלולים ביום בהיר אחד להיהרס מן היסוד. די בקצר חשמלי כדי להביא לשריפה, מספיק שאחד הצינורות במבנה ידלוף במשך שנים כדי לכרסם במבנה ודי ברעידת אדמה כדי להוביל לנזקים בלתי הפיכים בנכס. תוך מספר שניות יכולים בעלי הדירה למצוא את עצמם בעסק ביש של ממש שבו לא רק שאין להם קורת גג לישון תחתיה אלא שעליהם להמשיך ולשלם את התשלומים החודשיים לגורם המלווה. לרוב ביטוח מבנה יכסה מפני נזקים שייגרמו בעקבות אסונות טבע, שיטפונות ונזקי צנרת או שריפות אך פוליסת הביטוח הבסיסית הסטנדרטית לרוב לא תכסה נזקים שייגרמו למבנה כתוצאה מפעולות איבה למשל, כתוצאה מנזקי מלחמה ועוד. מעבר לכך, הפוליסה הבסיסית לרוב לא מכסה מפני נזקים אפשריים לתכולת הדירה אלא רק מפני נזקים למבנה הקבוע או לאלמנטים המחוברים אליו.

הרחבות ותוספות מיוחדות

כיום ניתן להרחיב את הפוליסה הבסיסית במספר דרכים. כך למשל ניתן להוסיף לה סעיפים כגון תשלום דמי השכרת דירה חלופית במקרה של נזק שלא מאפשר המשך מגורים בנכס, תשלום עבור טיפולים רפואיים בשעת חירום ועוד. חלק מחברות הביטוח ישמחו גם להוסיף לפוליסה סעיפים כגון ביטוח גינות, ביטוח של חיות המחמד בדירה ועוד מגוון סעיפים לפי רצון או בקשת המבוטחים.

ביטוח חיים לצורך קבלת משכנתא

בניגוד לביטוח חיים סטנדרטי שבא להבטיח את איכות החיים של משפחתו של הלווה לאחר לכתו לעולמו, ביטוח חיים לצורך קבלת משכנתא בא למעשה להגן על הגורם המלווה מפני מצב אפשרי של פטירת הלווה בטרם הצליח להחזיר את החוב. אמנם המשפחה לא מקבלת במקרה של פטירה תשלומים מחברת הביטוח, אבל כך היא מגנה על עצמה מפני עיקול של הנכס. הרחבות אפשריות לביטוח החיים יכולות להיות למשל ביטוח נגד אובדן יכולת ההשתכרות של הלווה כתוצאה מפציעה, תאונה או פיטורים.

ביטוח משולב

הסוג האחרון הוא ביטוח משולב שבו כלולים שני סוגי הביטוחים ולרוב בחירה בסוג זה תוביל להוזלת העלויות של הביטוח. באופן עקרוני אין קשר של ממש בין ביטוח המבנה לבין ביטוח החיים זולת העובדה ששניהם באים לכסות את הגורמים השונים מפני מצב שבו הלווה לא יוכל לעמוד בתשלומים החודשיים. גורמים מבטחים רבים מאפשרים לרכוש ביטוח משולב ואף ממליצים על כך ובצדק ללקוחותיהם.

סגור לתגובות.